Τετάρτη 10 Ιουνίου 2015

Άρης - Παοκ 92-88

Ο Άρης έκανε το 1-1 στην σειρά των μικρών τελικών , κερδίζοντας με 92-88 τον ΠΑΟΚ  στο "Nick Galis Hall".

Όπως και το προηγούμενο παιχνίδι , όλα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες.

Στο πρώτο ημίχρονο , ο ΠΑΟΚ ήταν λίγο καλύτερος , διαχειρίστηκε καλά το πρόβλημα με τους ψηλούς του που φορτώθηκαν με 2 γρήγορα φάουλ ο καθένας και κατάφερε να είναι μπροστά 16-19 και 37-41 στα 2 πρώτα δεκάλεπτα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο , ο Άρης έβγαλε μερικές καλές άμυνες ενώ ήταν και πιο αποτελεσματικός στην επίθεση με το σκορ να γίνεται 60-54.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο , το σκορ έφτασε μέχρι το 80-66 περίπου 4 λεπτά πριν το τέλος. Στο σημείο αυτό ο Άρης απέτυχε να διατηρήσει την διαφορά , δεν έπαιξε καλή άμυνα και επέτρεψε στο ΠΑΟΚ να ξαναμπεί στο παιχνίδι , φτάνοντας το σκορ στο 83-82. Στο σημείο αυτό μίλησε ο Τόμας που έκανε το 86-82 με μεγάλο τρίποντο. Στην συνέχεια οι κίτρινοι ήταν εύστοχοι στις βολές με το τελικό σκορ να γράφει 92-88.

**Είναι το 2ο παιχνίδι της σειράς και φάνηκε ξανά ότι η διαφορά των 2 ομάδων δεν είναι μεγάλη. Όλα θα κριθούν στις λεπτομέρειες...
** Σε καλή μέρα (επιθετικά) βρέθηκε τόσο ο Πάσαλιτς(16) όσο και ο Βεζένκοφ (23). Χρειάζεται βέβαια και η ανάλογη συνέχεια...